5G sítě – co nám přinesou?

5G je označení technologie bezdrátové sítě nové generace, u které se očekává, že změní způsob, jakým lidé žijí a pracují. Navazuje na předchozí generace sítí 3G (přinesla rozšíření internetu do mobilu a vedla k rozvoji smartphonů) a 4G (nabídla mnohem rychlejší přenos dat a umožnila například sledovat streamovaná videa na cestách). 5G bude výrazně rychlejší a zvládne více připojených zařízení než stávající síť 4G LTE.

Doping pro ekonomiku

Telekomunikační společnosti se předhánějí v tom, kdo bude mít nejrychlejší nebo největší 5G sítě. Státy pak chtějí mít sítě na jejich území vybudovány co nejdříve. Důvod je nasnadě – od sítí 5. generace se očekává, že naplní potenciál způsobit převrat v průmyslu, dopravě, výrobě, zemědělství či zdravotnictví. 5G sítě tak budou obrovským stimulem pro světovou ekonomiku poznamenanou pandemií koronaviru.

Podle analýzy společnosti Analysys Mason přinese zavedení sítí 5G tuzemskému průmyslu do roku 2025 příjmy přes 59 miliard korun. Náklady na zavádění technologie přitom budou činit zhruba 18 miliard Kč. Celé české ekonomice má pak podle analýzy 5G přinést 130 miliard korun, což je téměř čtyřnásobek implementačních nákladů.


Přihlásit se k newsletteru

Zajímaly by vás nejlepší nabídky mobilních tarifů, ceny internetu, pojištění a dalších služeb? Stačí zadat svou emailovou adresu níže, jednou měsíčně zasíláme newsletter s nejlepší aktuální nabídkou na trhu:

 

Z odběru newsletterů se můžete kdykoliv odhlásit.


Připravte se na digitální revoluci!

Velká část humbuku kolem 5G souvisí s rychlostí. Existují ale i další výhody. 5G bude mít větší šířku pásma, což znamená, že zvládne mnohem více připojených zařízení než předchozí sítě. 5G také sníží latenci – tedy čas, který mobilní telefon (nebo jiné připojené zařízení) potřebuje k odeslání požadavku ze serveru a získání odpovědi – prakticky na nulu. Komunikace s cloudovými platformami bude rychlejší což povede k rozvoji technologií, které právě na toto omezení narážely u sítí 4. generace. A technologie byly vždy hnací silou změn.

Pojďme se podívat na pár konkrétních příkladů. Představte si zařízení, které se implantuje do vašeho těla a bude diagnostikovat a upozorňovat na vznikající zdravotní rizika. Respektovaného lékaře, který díky robotické chirurgii ze svého pracoviště v Praze zachrání život někomu na opačné straně planety. Bagristu, který svou práci odvede z pohodlí kanceláře. Autonomní vozidlo, které se bude samo schopno navigovat prostředím bez zásahu řidiče. Nebo plně automatizovanou průmyslovou výrobu.

Herní počítač nebo konzole? Ani jedno, přichází cloud gaming!

Všichni hráči to znají. Pro maximální herní zážitek je nutné hardware vašeho PC neustále obměňovat. S rozvojem 5G sítí ale bude možné hrát hry kdekoliv a na prakticky jakémkoliv zařízení. Vaše oblíbená hra totiž poběží na vzdálených serverech a hráči se bude odesílat pouze obraz. Nemusíte tak roky šetřit na nové železo, prostě zaplatíte měsíční poplatek za vybranou službu nebo titul a hrajete. Vývojáři nespí a na trhu je již na výběr z několika cloud-gamingových služeb – Google Stadia, Nvidia GeForce Now, Microsoft xCloud, PlayStation Now či Amazon Luna. 

Nevýhody? Bezpečnost

Mimo výhody a širokou škálu využití je ovšem nutné vnímat také rizika, která jsou s masovým rozšířením internetu spojená. Tím hlavním rizikem a současně nejslabším bodem celé myšlenky je bezpochyby bezpečnost. Se vzrůstajícím počtem elektroniky připojené k internetu totiž narůstá prostor pro hackery, kteří se ji mohou snažit napadnout. Vezmeme-li v úvahu, že v čele transformace na sítě 5G budou obory jako je zdravotnictví, logistika, energetika nebo informatika, není radno tento aspekt podceňovat.

Co kdyby se takový počítačový pirát naboural na chytrý provoz infrastruktury měst či regionů, samořiditelná auta, chytré řízení dopravy nebo záchranného systému? To jsou kritické oblasti, kde v případě výpadku nebo narušení sítě hrozí, že dojde ke katastrofě a budou ohroženy tisíce nebo miliony životů.

Problematičtí mohou být také dodavatelé 5G technologií. Mnozí odborníci i politici se totiž obávají, že si výrobce připraví zadní vrátka, která mu umožní sledovat uživatelská data. Tyto spekulace se často objevují v souvislosti s čínskou firmou Huawei, která je paradoxně největším světovým dodavatelem komponent pro 5G sítě. V České republice se však bát nemusíme – síť nové generace poběží kompletně na technologiích společnosti Ericsson.