Na internetu jsme každý den a bereme to jako samozřejmost. Sledujeme videa, bavíme se s přáteli, sdílíme zážitky nebo píšeme emaily. Upřímně, většina z nás asi moc nepřemýšlí nad tím, jaké nebezpečí na internetu nám hrozí, a to je chyba. Stejně jako se rozhlédneme při přecházení silnice, dáváme si pozor, aby nám někdo neukradl mobil nebo peněženku, bychom se s podobnou opatrností měli chovat i na internetu.
Nebezpečí na internetu přes email a jiné zprávy
Hrozí nám dva typy útoků, na nás, co by uživatele, kdy se můžeme stát obětí podfuku či manipulace pod jejichž vlivem sami vyzradíte útočníkovi citlivé informace. Patří mezi ně phishingové a farmingové útoky, spamy a hoax.
Druhý typ útoků míří takzvaně „na železo“, tedy na váš přístroj (počítač nebo mobil) jako je trojský kůň a ransomware.

Phishing a pharming
Uživatelé se mohou setkat s phishingovými nebo rovnou farmingovými útoky, které se nejčastěji šíří emailem. Zpráva se tváří jako že přišla z nějaké důvěryhodné instituce, třeba z banky, advokátní kanceláře nebo známé firmy. Další poznávací znamení je, že email je obvykle psaný „špatnou češtinou“, vedle pravopisných chyb mohou být věty psány gramaticky nesprávně.
Ve zprávě vás pisatel vyzve abyste si otevřeli nebo stáhli přílohu, kde se dozvíte více informací nebo rovnou klikli na uvedenou webovku. Nikdy to nedělejte a už vůbec pisateli nesdělujte citlivé informace, jako jsou přístupová hesla k účtům, rodné číslo, číslo občanského průkazu apod.
Útočníkům jde o získání vaší identity, kterou by pak zneužili k páchání trestné činnosti, třeba k ukradení peněz z vašeho účtu nebo z účtu vašich rodičů. Jakýkoliv kontakt proto raději s bankou či jinou institucí ověřte telefonicky.
Spam a hoax
Spam a hoax jsou oproti tomu jen otravná součást internetu. Většina emailových schránek už spamy (nevyžádanou poštu) dokáže filtrovat, takže jí leckdy ani nepostřehnete.
Oproti tomu hoax (poplašné zprávy) všeho druhu šíří nadšeně sami vaši kamarádi a známí, a to nejen přes emaily, ale i na sociálních sítích.

Nebezpečí na internetu jménem ransomware
Aby byl váš počítač a mobil v bezpečí, je samozřejmostí používat antivirové programy. Díky němu si do svého zařízení nestáhnete třeba v současnosti dost známý „ransomware“, který se šíří jako trojský kůň.
Jde o vyděračský program, který vyřadí váš počítač z provozu a za jeho znovu uvedení do funkčního stavu požaduje útočník tučné výkupné.
Sami můžete virům předejít tím, že budete stahovat pouze legální soubory z ověřených webů. Největší hrozbou jsou pak herní weby, stahování filmů nebo třeba stránky s erotickým obsahem. Buďte tedy raději vždy ostražití a o své soukromí se starejte.
Bezpečná hesla a jejich uložení
Hesla máme všichni. Do počítače na mobil na Facebook, Instagram, Twitter, do různých webových stránek či jiných mobilních aplikací. Všude po nás chtějí hesla, a tak se často uchylujeme volit jednoduchá a snadno zapamatovatelná hesla (12345, qwertz, heslo123 atd.) Další chybou je si hesla někam napsat a myslet si, že je nikdo nenajde.

Jak zvolit bezpečné heslo
Ideálně bychom měli mít ke každému účtu jiné heslo složené v kombinaci velkých a malých písmen, čísel a speciálních znaků a aby bylo minimálně 8 znaků dlouhé. Kdo si má ale pamatovat složené heslo např.: Br1+u7K#
Dobrou variantou může být delší heslo složené z více slov. Příklad – bydlíte ve světle modrém domě na obci a kolem plotu vám často rostou kopřivy, heslo: Modrydumvobciskoprivou.
Pokud vaše paměť není nastavená na to, abyste si zapamatovali všechna možná hesla, můžete použít chytrý software, který to udělá za vás. Na trhu se objevuje spoustu správců hesel a počítačových programů, které udrží vaše hesla v tajnosti zašifrovaná. Doporučit můžeme 1password nebo LastPass.
Dobře zvolená hesla, která nikdo neuhodne, popřípadě neokouká, když je zadáváte do klávesnice, nás uchrání před ukradením nebo zneužitím účtu, vyzrazením citlivých osobních údajů či zveřejněním fotek, které měly být navždy utajeny. Hesla samozřejmě neříkáme ani svým nejlepším kamarádům nebo taky partnerovi, nemusí se to vyplatit.
Zabezpečení mobilu
Až na pár milovníků tlačítkových mobilů máme už všichni smartphony, který mají svým vybavením mnohem blíž k počítači než k telefonu. Lze přes ně brouzdat po sociálních sítí, nakupujeme v e-shopech, používáme internet banking, v mobilu máme fotky, videa a spoustu dalších údajů, které by mohly někoho dalšího hodně zajímat. Je proto více než nutné svůj mobil chránit a to nejen proti krádeži.

Pokud by se váš mobil měl přece jenom dostat do rukou někoho jiného, je třeba předem zajistit aby se vůbec nedostal na plochu. Každý mobil jde zabezpečit heslem a sim kartu kódem PIN. Dnešní mobily mají ve standartní výbavě čtečku otisku prstu a skenování obličeje majitele.
Dalším problémem by mohla být naše lenost odhlašovat se ze všech možných sociálních sítí. Mohou se najít jedinci, kteří nám prolomí i sebelepší zabezpečení v telefonu a vaše účty zneužijí. Může dojít ke kyberšikaně, mohou vám napadnout váš bankovní účet a v neposlední řadě vám mohou ukrást i celou identitu.
Antivirový program v mobilu
Máte antivir v mobilu? V počítači ho máme prakticky všichni, ale málokomu dochází, že by si ho zasloužil i mobil. Pokud přes něj chodíte na internet, stahujete a sdílíte, musíte být zabezpečený před viry, trojskými koni atd. Zvláště ty důmyslnější, jako jsou třeba trojské koně, vám mohou napadnout mobil tak, že ho úplně vyřadí z provozu, pak ho můžete rovnou vyhodit do koše.
Může také nastat, že budou vaše aktivity na mobilu špehovat a odesílat třeba vaše přihlašovací údaje úplně cizím lidem. Aby vás někdo vzdáleně nešmíroval, co komu píšete, co hledáte nebo posíláte, je dobré si s antivirem stáhnout i firewall, což je vlastně taková obranná zeď mezi vaším mobilem nebo počítačem a zbytkem internetu, která vaše internetové připojení chrání před nezvanými hosty.
Stahování a instalace aplikací
Jakákoliv aplikace vás před stažením nebo při instalaci žádá o povolení k přístupu do tajných zákoutí vašeho telefonu. Často naprosto nesmyslně žádají přístup do fotogalerie, k vašim SMS zprávám, seznamu kontaktu nebo geolokace.
Příklad: u aplikace, která snímá dobrý stav baterie v mobilu je zvláštní, když po nás chce povolení k přístupu ke kontaktům nebo do galerie. Takovým aplikacím se raději vyhněte. Před stahováním další aplikace si nejdříve raději pročtěte, kam všude má aplikace přístup.

Zapnutá geolokace nebo mobilní data
Začněme geolokací, což je způsob, jak zjistit zeměpisnou polohu prakticky čehokoliv, v našem případě mobilu. Takto se dá zjistit na metry přesně, kde se zrovna váš mobil nachází. Podívejte se do nastavení svého mobilu, zda máte geolokaci zapnutou nebo vypnutou.
Doporučujeme vypnout, protože přece nikdo nemusí vědět, kde se váš mobil během dne a noci pohybuje. Je jasné, že se mobil pohybuje s vámi, takže zapnutou polohou vysíláte do světa trasu z domova do práce, na kroužky, k rodině, prostě všude kde se pohybujete. Vlastně se tak necháváte dobrovolně špehovat a o to asi zájem nikdo nemá.
Nedej bože, když odjíždíte na dovolenou nebo si u příspěvku na sociálních sítí označíte aktuální polohu, třeba Barcelonu ve Španělsku. Perfektní zpráva pro zloděje, který teď ví, že může k vám domů, protože jste zrovna někde s rodinkou v zahraničí.
Pokud máte wifi nebo data zapnutý neustále, lze váš pohyb skrz ně sledovat stejně jako při zapnuté poloze, takže se z internetu raději odpojujte hned, když už ho nutně nepotřebujete.
Sociální sítě
Facebook, Youtube, Instagram, Tik Tok a další sociální sítě používá snad každý z nás. Používáme je denně a často na nich sdílíme věci ze svého soukromí, komunikujeme tam s přáteli, ale i s přáteli, který jsme třeba nikdy neviděli. Ruku na srdce, kolik času jste věnovali zabezpečením dalšího účtu, abyste své soukromí drželi jakž takž v bezpečí?
První krok nastává už v momentě, kdy se na sociálních sítí registrujete. Třeba na facebooku stačí vyplnit jen jméno a příjmení, email nebo telefonní číslo, datum narození a pohlaví. Nemusíte vyplňovat všechna políčka, která se vám nabízejí, stačí je přeskočit.
Při registraci do jakékoliv sociální sítě nebo při stahování aplikace musíte souhlasit s podmínkami užívání. Četl je někdo? V podmínkách se například dozvíte, že Facebooku dáváte neomezenou licenci k veškerému obsahu, který na profil nahrajete, což v překladu znamená že Facebook sleduje všechny vaše fotky, příspěvky, záliby, kamarády, bydliště, akce, kterých se chcete zúčastnit a tak dále. Tyto informace potom používá například k cílené reklamě.
Veškeré tyto informace budou mít i po jejich smazání uložené na svých záložních serverech, na jak dlouho, to nikdo neví. Nedělejme si iluze, že jiné sociální sítě, než Facebook to mají jinak.
Jak jednoduše zvládnout přechod k jinému operátorovi
Pro mnohé z nás je jakékoliv přecházení, ať už u banky, pojišťovny nebo u mobilních operátorů, přímo noční můra. Už jen ta představa, co nás zase čeká, kam budu muset jít a co si mám pohlídat, nás jednoduše odradí a raději zůstaneme u operátora s již zastaralou nevýhodnou nabídkou.
Soukromí
V záložce soukromí doporučuji u všech možností zvolit tu variantu, která obsahuje co nejméně lidí, tedy ideálně „jenom já“ potom „přátele“ nebo „přátelé přátel“. Nejhorší je varianta mít vše „veřejné“. Vaše fotky a další příspěvky pak mohou vidět naprosto všichni, mohou si je stáhnout a později vám tím nějak ublížit.
První a hlavní zásadou je na internetu o sobě nesdělovat úplně všechno, především ne soukromé informace jako adresu, datum narození, telefonní číslo, kam chodíme do školy nebo do práce, na jaké zájmové kroužky chodíme a podobně. Na internetu totiž většinou potkáváte cizí lidi, kterým do toho vůbec nic není.
Klonované profily
Ve zkratce to znamená to, že někdo, koho jste si už dávno přidali do přátel, vás o přátelství žádá znovu. Jenže pozor, může se jednat o „nepravý“ profil, ze kterého vám brzy přijde zpráva se žádostí o telefonní číslo a následné přeposlání kódu, který vám přijde v SMS. Nikdy na podobnou zprávu nereagujte a žádné kódy neposílejte, ty jsou totiž většinou určeny k převodu peněz, takže pokud nechcete být přijít o peníze, nic neposílejte a útočníka nahlaste Facebooku.
Když se dostanete do situace, kdy vás o přátelství žádá váš dávný přítel, nejprve si ověřte, že je to skutečně on. Zavolejte mu, pošlete mu SMS, pošlete mu zprávu na jeho původní profil, cokoliv, hlavně se ujistěte, že je to skutečně on. Nebo podezřelému „příteli“ položte otázku, kterou může zodpovědět jen opravdový kamarád, třeba, kdy a kde jste se viděli naposledy. Pokud se vaše podezření na „fake“ profil potvrdí, pochybnou konverzaci nahlaště Facebooku.
Jak se na sociálních sítích chovat?
Závěrem si pojďme ještě říct pár zlatých pravidel, který se vám budou hodit jak v reálném životě, tak i na internetu:
- nikoho neurážejte
- nemluvte vulgárně a nenadávejte
- nemluvte sprostě
- nesdílejte nic za co byste se museli stydět před rodiči nebo zaměstnavateli
Nevýhodou internetu je to, že cokoliv tam nasdílíte, tam může zůstat úplně navždy. Asi nechcete, aby za 20 let váš zaměstnavatel viděl, jak jste se ve 12 letech nakrucoval před mobilem nebo že neumíte dokončit jedinou větu bez slova „vole“.
Jaké vymoženosti a jaká rizika přináší 5G internet
Jaký technologický pokrok nám přináší 5G internet? Pátá generace mobilních sítí se celosvětově označuje zkratkou 5G a přináší s sebou desetkrát rychlejší internetové připojení. Jaké další vylepšení přináší a jaká rizika 5G internet představuje?
Shrnutí na závěr
- podezřelé emaily neotvírejte, rovnou je mažte (můžete je označit jako spam, nahlásit apod.)
- emaily od důvěryhodných institucí, kde je po vás požadovaná nějaká akce (proklik na webovou stránku, sdělení svých osobních údajů) si ověřte u konkrétní instituce, nejlépe telefonicky
- nikdy nepoužívejte odkazy v emailech, které vás navedou do internetového bankovnictví, jedná se o podvod, kde útočníkovi vyzradíte své přihlašovací údaje
- nepomáhejte v šíření hoax zpráv a spamů
- používejte složitá dlouhá hesla
- držte se pravidla – jeden účet = jedno originální heslo
- k uložení svých hesel použijte ověřeného správce hesel
- nedoporučujeme mít uložená hesla v prohlížeči, útočníkovi stačí jedno heslo, aby se následně dostal ke všem
- neukládejte si čísla kreditních karet v prohlížeči ani nikde v mobilu
- používejte legální antivirový software, který ochrání váš PC a mobil před viry a jinými útoky
- zabezpečte si odemykání svého mobilu
- doporučujeme odhlašování ze sítí, které zrovna nepoužíváme
- pozor u aplikací, které chtějí nesmyslné povolení přístupů k datům ve vašem mobilu
- vypínejte si geolokaci, wi-fi a data, když je zrovna nepoužíváte
- nesdílejte své osobní údaje na sociálních sítí
- chraňte své soukromí, sdílejte své příspěvky a fotografie, pokud možno pouze s přáteli
- pozor na podezřelé „přátele“, mohou to být „fake“ účty
- nikdy nikomu neposílejte přes zprávy nebo chat příchozí ověřovací kódy
- na internetu dodržujte pravidla netikety
A asi to nejlepší pravidlo na závěr: učte své děti o bezpečnosti na internetu, jsou to právě oni, kteří jsou nejvíce v nebezpečí. Můžete je tak uchránit před krádeží identity, krádeží bankovního účtu, pedofilií a kyberšikanou.