Pro mnohé z nás je jakékoliv přecházení, ať už u banky, pojišťovny nebo u mobilních operátorů, přímo noční můra. Už jen ta představa, co nás zase čeká, kam budu muset jít a co si mám pohlídat, nás jednoduše odradí a raději zůstaneme u operátora s již zastaralou nevýhodnou nabídkou.
Dnes už je vše jiné a mnohem jednodušší, a to díky novele platné od 1. 4. 2020.
Dříve byl při přenosu mobilního čísla zapotřebí tzv. ČVOP kód, který se u stávajícího operátora musel vyžádat.
Nově je třeba znát tzv. OKU kód (14 místní ověřovací kód) – ten by měl klient dohledat v zákaznické sekci u operátora. Celý proces by tak dnes neměl trvat déle než tři dny, místo původních deseti.
TIP:
Díky novele zákona již není nutné oznamovat odchod svému operátorovi.
Přechod k jinému operátorovi se svým telefonním číslem
- Zjistěte si, za jakých podmínek jste podepisovali nynější smlouvu, viz odstavec níže „výpovědní lhůta“.
- Vyberte si nového operátora a mobilní tarif.
- Zjistěte si OKU kód a kontaktujte nového operátora, ten s vámi probere detaily a celý přechod zařídí (U nového operátora vám kdyžtak poradí, kde OKU kód nalézt).
Přechod k jinému operátorovi s novým výhodnějším tarifem se tak dá zvládnout maximálně do pěti dnů.
Výpovědní lhůta
Určitě vás také bude zajímat, jestli budete platit nějaké sankce u původního operátora. Jsou tři klíčové situace, které o tom rozhodují:
- Neplatíte žádný poplatek v případě, když vypovídáte smlouvu předčasně, tedy během prvních tří měsíců od podpisu.
- Sankce 5 % z měsíčních paušálů zbývajících do konce smlouvy.
- Dostali jste slevu na mobilní telefon, tablet nebo jiná zařízení?Původní operátor má právo po váschtít slevu zpětně proplatit. Zařízení na splátky budete muset doplatit, po zaplacení lze převést.
TIP:
Pokud by po vás chtěl původní operátor uhradit za nějaké jiné důvody než výše zmíněné, nebojte se ozvat přímo na Český telekomunikační úřad.
Výběr z druhů tarifů, pár příkladů:
Zjistily jsme si, jaké nás čekají podmínky u výpovědní lhůty a nyní přejdeme k výběru nového mobilního tarifu. V krátkosti vás seznámíme dnes už asi s nejběžnějšími druhy tarifů:
Neomezený tarif
V poslední době jeden z nejvíce poptávaných tarifů vůbec. Některé nabídky u operátorů jsou neomezené jen z části (pouze neomezené volání a SMS a data do X GB) nebo nabízí kompletně neomezené tarify (neomezené volání, SMS a data) – zde je třeba si ohlídat, jestli vám po nějakém vypršení určitého množství dat nesníží rychlost. U T-Mobile je u nabídky „Neomezeně XL“ prvních 15 GB dat s neomezenou rychlostí, poté 10 Mb/s.
TIP:
Rychlost 10 Mb/s je vhodná pro každodenní nenáročné surfování po internetu: mapy, chat, e-maily, sdílení souborů a fotek, ale také streamování hudby. Ke hraní her nebo přehrávání kvalitnějších videí na YouTube bychom doporučili sáhnout po vyšší rychlosti.
U jiných tarifů je tato rychlost už od začátku, zde je malé srovnání hlavních operátorů:
Zdají se vám ceny příliš vysoké?
Zkuste náš online srovnávač, společně najdeme vhodnější řešení:
Studentský tarif
Za nás musíme podotknout, že operátoři nabízí docela málo variant tarifů pro studenty. Tři hlavní operátoři nějaký tarif pro studenty nabízí, my jsme je pro vás srovnali v minulém článku.
Vedle volání, SMS a dat jsme porovnávali další benefity nebo také například na to, jestli je nutně podmíněný statut studenta a kde stačí dodržet pouze věkový limit.
U studentských tarifů jsme se tedy primárně zaměřovali na:
- Počet volných jednotek u volání, SMS a mobilních dat,
- různé závazky,
- zavádějící náklady,
- podmínky pro získání studentského tarifu,
- cena, za kterou se studentský tarif nabízí.
Srovnání studentských tarifů u dvou gigantů pro léto 2022
Mobilní tarify pro mladší generaci, někdy známé pod pojmem „studentský tarif“ je na českém trhu stále málo, ale i tak si lze vybrat…
Rodinný tarif
Lze také chápat jako sdílený tarif s ostatními členy domácnosti, se kterým lze ušetřit i vyšší tisíce korun ročně, a navíc jsou administrativně jednodušší.
Každý z členů rodiny má svou SIM kartu a napříč účty se sdílí sjednané volání, SMS a porce dat. U operátora se uzavírá smlouva pod jedním účtem na jednoho člověka. Hlava rodiny má pak přehled o tom, kolik kdo z rodiny provolal a prosurfoval.
TIP:
U převodu více telefonních čísel se stále používá ČVOP, je možné, že na tento požadavek u nového operátora narazíte.
Nejvýhodnější rodinný tarif nemusí být určen pouze pro tří a více členné rodiny, operátoři nabízí řešení i pro jednotlivce či páry v podobě sdílení služeb – například mobilní tarif + TV + internet v jednom balíčku. Nabízí i jiné služby než tyto tři klasické, například „Chytré auto“.
Rodinným tarifům jsme se na zoubek už podívali, konkrétně jsme pro vás porovnali nabídky od T-Mobile a Vodafonu:
Rodinný tarif a jeho největší výhody v roce 2022
Rodinný tarif se dá chápat jako sdílený tarif se členy vaší domácnosti. Jsou cenově i administrativně mnohem zajímavější …
Pro seniory
Rádi voláte se svými příbuznými, dětmi nebo vnoučaty? Brání vám k častějším hovorům vysoké ceny za volání u mobilních operátorů? Máme pro vás výhodné tarify pro seniory s neomezeným voláním za 250 Kč.
Výhody
- Neuzavírají se smlouvy na dva roky,
- z naší strany nezměníme naši společnou dohodu,
- tarif můžete měnit klidně každý měsíc,
- k tarifu vám nabídneme malý bonus!
Doplňující informace
- Hlavní podmínka je minimální věk 60 +,
- získáte neomezené volání do všech sítí,
- cena SMS je 1,50 Kč,
- mobilní data nejsou zahrnuta.
Vybíráme dotykový mobil pro seniory + tipy k nastavení
Čas vánoční se kvapem blíží, už máte dárek pro své nejbližší? A nemáte náhodou v plánu pořídit svým rodičům nebo prarodičům nějaký ten smartphone? Dáme vám pár tipů na dotykový mobil pro seniory, ujasníme si, jaké nejdůležitější parametry jsou při výběru rozhodující a na závěr se podíváme na přívětivé nastavení telefonu.
Jdeme objednávat
Nyní máme zjištěné, jestli nás čekají sankce při výpovědi a máme vybraný nový tarif. Přechod k jinému operátorovi dokončíme kontaktováním nového operátora, buď zkontaktujeme telefonicky nebo pošleme objednávku tarifu přes jejich webové stránky, připravíme si OKU kód.
Je také možné si zvolit termín, kdy by k přenosu tel. čísla mělo dojít. Operátor se poté o všechno postará. V den, kdy přenos čísla proběhne, si pouze vyměníte SIM kartu v telefonu, původní SIM karta přestane v noci fungovat a nová se běžně aktivuje v brzkých ranních hodinách.
A to je celé! Přechod k jinému operátorovi máme za sebou.
Líbil se vám tento stručný průvodce? Jednou měsíčně posíláme newsletter s aktuálně nejlepší nabídkou na trhu nejen u mobilních operátorů. Zabýváme se i srovnáváním cen internetu, TV, povinného ručení, cestovního pojištění a další. Nově připravujeme i srovnávání cen energií, máte-li zájem o tyto emaily, přihlaste odběr níže, můžete se kdykoliv odhlásit.
Přihlásit se k newsletteru
Z odběru newsletterů se můžete kdykoliv odhlásit.
A pokud je vám proti srsti někam zadávat svůj email, tak nás můžete sledovat na Facebooku, kde vedle probíhajících akcí přispíváme různým zajímavým obsahem:
Jestli vás k přechodu k jinému operátorovi motivovalo ušetření financí, měli bychom pro vás dalších 29 tipů (změna mobilního tarifu byl jeden z tipů 😊), jak pohodlně ušetřit tisíce korun měsíčně:
30 tipů, jak pohodlně ušetřit tisíce korun ročně
Pokud také patříte k těm, kteří žijí od výplaty k výplatě a je pro vás téměř nemožné ušetřit alespoň 10% z výplaty, zkuste si projít těchto 30 tipů, vybrat si z nich ty, které pro začátek bude jednoduché začít praktikovat.
Zdroj:
times.cz/prenos-cisla/